HW-25-20-G-D-890-SM-A
Samtec Inc. HW-25-20-G-D-890-SM-A
Part Number
HW-25-20-G-D-890-SM-A
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-25-20-G-D-890-SM-A.pdf
Delivery Services
HW-25-20-G-D-890-SM-A
Comments
    HW-25-20-G-D-890-SM-A Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin1.065" (27.051mm)
    Length - Stack Height0.890" (22.606mm)
    Length - Post (Mating)0.175" (4.445mm)