HW-25-20-T-D-900-SM
Samtec Inc. HW-25-20-T-D-900-SM
Part Number
HW-25-20-T-D-900-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK SMD TIN
Data sheet
HW-25-20-T-D-900-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
HW-25-20-T-D-900-SM
Comments
    HW-25-20-T-D-900-SM Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions50
    Length - Overall Pin1.065" (27.051mm)
    Length - Stack Height0.900" (22.860mm)
    Length - Post (Mating)0.165" (4.191mm)