HW-26-08-T-S-350-SM
Samtec Inc. HW-26-08-T-S-350-SM
Part Number
HW-26-08-T-S-350-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 26POS 0.1 STACK SMD TIN
Data sheet
HW-26-08-T-S-350-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
HW-26-08-T-S-350-SM
Comments
    HW-26-08-T-S-350-SM Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions26
    Length - Overall Pin0.465" (11.811mm)
    Length - Stack Height0.350" (8.890mm)
    Length - Post (Mating)0.115" (2.921mm)