HW-26-10-L-D-450-055
Samtec Inc. HW-26-10-L-D-450-055
Part Number
HW-26-10-L-D-450-055
Description
CONN HDR 52POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-26-10-L-D-450-055.pdf
Delivery Services
HW-26-10-L-D-450-055
Comments
    HW-26-10-L-D-450-055 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.055" (1.400mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions52
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.450" (11.430mm)
    Length - Post (Mating)0.325" (8.255mm)