HW-26-10-S-D-200-230
Samtec Inc. HW-26-10-S-D-200-230
Part Number
HW-26-10-S-D-200-230
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 52POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-26-10-S-D-200-230.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
HW-26-10-S-D-200-230
Comments
    HW-26-10-S-D-200-230 Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.230" (5.842mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions52
    Length - Overall Pin0.830" (21.082mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.400" (10.160mm)