HW-26-11-L-D-590-SM-A
Samtec Inc. HW-26-11-L-D-590-SM-A
Part Number
HW-26-11-L-D-590-SM-A
Description
CONN HDR 52POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-26-11-L-D-590-SM-A.pdf
Delivery Services
HW-26-11-L-D-590-SM-A
Comments
    HW-26-11-L-D-590-SM-A Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions52
    Length - Overall Pin0.865" (21.971mm)
    Length - Stack Height0.590" (14.986mm)
    Length - Post (Mating)0.275" (6.985mm)