HW-26-12-F-D-400-055.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.055" (1.400mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 52 |
| Length - Overall Pin | 1.030" (26.162mm) |
| Length - Stack Height | 0.400" (10.160mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.575" (14.605mm) |