HW-27-08-F-S-310-SM
Samtec Inc. HW-27-08-F-S-310-SM
Part Number
HW-27-08-F-S-310-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 27POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-27-08-F-S-310-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
HW-27-08-F-S-310-SM
Comments
    HW-27-08-F-S-310-SM Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions27
    Length - Overall Pin0.465" (11.811mm)
    Length - Stack Height0.310" (7.874mm)
    Length - Post (Mating)0.155" (3.937mm)