HW-27-09-F-D-215-074-022.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.074" (1.880mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 54 |
| Length - Overall Pin | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Stack Height | 0.215" (5.461mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.441" (11.200mm) |