HW-27-09-F-D-545-SM
Samtec Inc. HW-27-09-F-D-545-SM
Part Number
HW-27-09-F-D-545-SM
Description
CONN HDR 54POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-27-09-F-D-545-SM.pdf
Delivery Services
HW-27-09-F-D-545-SM
Comments
    HW-27-09-F-D-545-SM Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Number of Positions54
    Length - Overall Pin0.665" (16.891mm)
    Length - Stack Height0.545" (13.843mm)
    Length - Post (Mating)0.120" (3.048mm)