HW-27-09-S-D-365-125.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.125" (3.175mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 54 |
| Length - Overall Pin | 0.730" (18.542mm) |
| Length - Stack Height | 0.365" (9.271mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.240" (6.096mm) |