HW-27-11-G-D-677-063.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | 0.063" (1.600mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 54 |
| Length - Overall Pin | 0.930" (23.622mm) |
| Length - Stack Height | 0.677" (17.200mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.190" (4.826mm) |