HW-27-12-F-S-745-SM
Samtec Inc. HW-27-12-F-S-745-SM
Part Number
HW-27-12-F-S-745-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 27POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-27-12-F-S-745-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
HW-27-12-F-S-745-SM
Comments
    HW-27-12-F-S-745-SM Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions27
    Length - Overall Pin0.965" (24.511mm)
    Length - Stack Height0.745" (18.923mm)
    Length - Post (Mating)0.220" (5.588mm)