HW-27-15-S-D-365-090
Samtec Inc. HW-27-15-S-D-365-090
Part Number
HW-27-15-S-D-365-090
Description
CONN HDR 54POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-27-15-S-D-365-090.pdf
Delivery Services
HW-27-15-S-D-365-090
Comments
    HW-27-15-S-D-365-090 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.090" (2.286mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows2
    Number of Positions54
    Length - Overall Pin0.630" (16.002mm)
    Length - Stack Height0.365" (9.271mm)
    Length - Post (Mating)0.175" (4.445mm)