HW-27-20-T-D-250-SM.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 54 |
| Length - Overall Pin | 1.065" (27.051mm) |
| Length - Stack Height | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.815" (20.700mm) |