HW-28-08-F-D-275-SM.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 56 |
| Length - Overall Pin | 0.465" (11.811mm) |
| Length - Stack Height | 0.275" (6.985mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.190" (4.826mm) |