HW-28-08-F-S-200-118
Samtec Inc. HW-28-08-F-S-200-118
Part Number
HW-28-08-F-S-200-118
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK T/H
Data sheet
HW-28-08-F-S-200-118.pdf
Delivery Services
HW-28-08-F-S-200-118
Comments
    HW-28-08-F-S-200-118 Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    TerminationSolder
    Length - Tail0.118" (2.997mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Number of Rows1
    Number of Positions28
    Length - Overall Pin0.530" (13.462mm)
    Length - Stack Height0.200" (5.080mm)
    Length - Post (Mating)0.212" (5.385mm)