HW-28-09-L-D-350-SM.pdf
| Series | Flex Stack, HW |
|---|---|
| RoHS | RoHS |
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Termination | Solder |
| Length - Tail | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Rows | 2 |
| Number of Positions | 56 |
| Length - Overall Pin | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Stack Height | 0.350" (8.890mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.315" (8.000mm) |