HW-28-09-S-D-250-SM.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 56 |
| Length - Overall Pin | 0.665" (16.891mm) |
| Length - Stack Height | 0.250" (6.350mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.415" (10.541mm) |