HW-28-10-F-D-580-SM
Samtec Inc. HW-28-10-F-D-580-SM
Part Number
HW-28-10-F-D-580-SM
Description
CONN HDR 56POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-28-10-F-D-580-SM.pdf
Delivery Services
HW-28-10-F-D-580-SM
Comments
    HW-28-10-F-D-580-SM Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing0.100" (2.54mm)
    Number of Positions56
    Length - Overall Pin0.765" (19.431mm)
    Length - Stack Height0.580" (14.732mm)
    Length - Post (Mating)0.185" (4.699mm)