HW-28-10-F-S-530-SM
Samtec Inc. HW-28-10-F-S-530-SM
Part Number
HW-28-10-F-S-530-SM
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-28-10-F-S-530-SM.pdf
Delivery Services
HW-28-10-F-S-530-SM
Comments
    HW-28-10-F-S-530-SM Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions28
    Length - Overall Pin0.765" (19.431mm)
    Length - Stack Height0.530" (13.462mm)
    Length - Post (Mating)0.235" (5.969mm)