HW-28-10-F-S-540-SM
Samtec Inc. HW-28-10-F-S-540-SM
Part Number
HW-28-10-F-S-540-SM
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-28-10-F-S-540-SM.pdf
Category
Rectangular Connectors - Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Delivery Services
HW-28-10-F-S-540-SM
Comments
    HW-28-10-F-S-540-SM Specifications
    SeriesFlex Stack, HW
    RoHSRoHS
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Part StatusActive
    Row Spacing-
    TerminationSolder
    Length - Tail-
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows1
    Number of Positions28
    Length - Overall Pin0.765" (19.431mm)
    Length - Stack Height0.540" (13.716mm)
    Length - Post (Mating)0.225" (5.715mm)