HW-28-11-F-D-705-SM.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 56 |
| Length - Overall Pin | 0.865" (21.971mm) |
| Length - Stack Height | 0.705" (17.907mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.160" (4.064mm) |