HW-28-16-F-D-280-SM.pdf
| Color | Black |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) |
| Part Status | Active |
| Row Spacing | 0.100" (2.54mm) |
| Number of Positions | 56 |
| Length - Overall Pin | 0.380" (9.650mm) |
| Length - Stack Height | 0.280" (7.112mm) |
| Length - Post (Mating) | 0.100" (2.540mm) |