HW-28-16-F-S-290-SM
Samtec Inc. HW-28-16-F-S-290-SM
Part Number
HW-28-16-F-S-290-SM
Description
CONN HDR 28POS 0.1 STACK SMD
Data sheet
HW-28-16-F-S-290-SM.pdf
Delivery Services
HW-28-16-F-S-290-SM
Comments
    HW-28-16-F-S-290-SM Specifications
    ColorBlack
    Pitch0.100" (2.54mm)
    Number of Positions28
    Length - Overall Pin0.380" (9.650mm)
    Length - Stack Height0.290" (7.366mm)
    Length - Post (Mating)0.090" (2.286mm)