EHF-120-01-F-D
Samtec Inc. EHF-120-01-F-D
Part Number
EHF-120-01-F-D
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Data sheet
EHF-120-01-F-D.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
EHF-120-01-F-D
Comments
    EHF-120-01-F-D Specifications
    SeriesEHF
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Cable/Wire
    FeaturesKeying Slot
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.325" (8.25mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.107" (2.71mm)
    Current Rating (Amps)1.75A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.350" (8.89mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)