EHF-120-01-L-D-RA
Samtec Inc. EHF-120-01-L-D-RA
Part Number
EHF-120-01-L-D-RA
Description
CONN HEADER R/A 40POS 1.27MM
Data sheet
EHF-120-01-L-D-RA.pdf
Delivery Services
EHF-120-01-L-D-RA
Comments
    EHF-120-01-L-D-RA Specifications
    StyleBoard to Cable/Wire
    FeaturesKeying Slot
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.263" (6.67mm)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)1.75A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)