EHF-120-01-L-D-SM-K-TR
Samtec Inc. EHF-120-01-L-D-SM-K-TR
Part Number
EHF-120-01-L-D-SM-K-TR
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Data sheet
EHF-120-01-L-D-SM-K-TR.pdf
Delivery Services
EHF-120-01-L-D-SM-K-TR
Comments
    EHF-120-01-L-D-SM-K-TR Specifications
    StyleBoard to Cable/Wire
    FeaturesKeying Slot, Pick and Place
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.325" (8.25mm)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)1.75A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)