ESHF-120-01-L-D-SM-LC
Samtec Inc. ESHF-120-01-L-D-SM-LC
Part Number
ESHF-120-01-L-D-SM-LC
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER SMD 40POS 1.27MM
Data sheet
ESHF-120-01-L-D-SM-LC.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
ESHF-120-01-L-D-SM-LC
Comments
    ESHF-120-01-L-D-SM-LC Specifications
    SeriesESHF
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Cable/Wire
    FeaturesBoard Lock, Keying Slot
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.215" (5.45mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)