FTE-120-02-G-DV-A
Samtec Inc. FTE-120-02-G-DV-A
Part Number
FTE-120-02-G-DV-A
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER SMD 40POS 0.8MM
Data sheet
FTE-120-02-G-DV-A.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
FTE-120-02-G-DV-A
Comments
    FTE-120-02-G-DV-A Specifications
    SeriesFTE
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    FeaturesBoard Guide
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeSurface Mount
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.031" (0.80mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.055" (1.40mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.047" (1.20mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)2.7A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.175" (4.45mm)