FTSH-120-01-L-D-EJ-K
Samtec Inc. FTSH-120-01-L-D-EJ-K
Part Number
FTSH-120-01-L-D-EJ-K
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM
Data sheet
FTSH-120-01-L-D-EJ-K.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
FTSH-120-01-L-D-EJ-K
Comments
    FTSH-120-01-L-D-EJ-K Specifications
    SeriesFTSH
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    FeaturesEnd Shrouds, Keying Shroud
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader, Cuttable
    Fastening TypeLatch Lock/Eject Hooks
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.099" (2.51mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.050" (1.27mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
    Current Rating (Amps)3.4A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.309" (7.86mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.120" (3.05mm)