HMTSW-102-22-L-D-315-RA
Samtec Inc. HMTSW-102-22-L-D-315-RA
Part Number
HMTSW-102-22-L-D-315-RA
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER R/A 4POS 2.54MM
Data sheet
HMTSW-102-22-L-D-315-RA.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
HMTSW-102-22-L-D-315-RA
Comments
    HMTSW-102-22-L-D-315-RA Specifications
    SeriesFlex Stack, HMTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.240" (6.10mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.315" (8.00mm)