HMTSW-103-06-T-D-110
Samtec Inc. HMTSW-103-06-T-D-110
Part Number
HMTSW-103-06-T-D-110
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
HMTSW-103-06-T-D-110.pdf
Delivery Services
HMTSW-103-06-T-D-110
Comments
    HMTSW-103-06-T-D-110 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.110" (2.79mm)