HMTSW-103-07-T-D-130-RA
Samtec Inc. HMTSW-103-07-T-D-130-RA
Part Number
HMTSW-103-07-T-D-130-RA
Description
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Data sheet
HMTSW-103-07-T-D-130-RA.pdf
Delivery Services
HMTSW-103-07-T-D-130-RA
Comments
    HMTSW-103-07-T-D-130-RA Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.240" (6.10mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.130" (3.30mm)