HMTSW-103-21-G-S-1200
Samtec Inc. HMTSW-103-21-G-S-1200
Part Number
HMTSW-103-21-G-S-1200
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Data sheet
HMTSW-103-21-G-S-1200.pdf
Delivery Services
HMTSW-103-21-G-S-1200
Comments
    HMTSW-103-21-G-S-1200 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.430" (36.32mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating1.200" (30.48mm)