HMTSW-103-24-L-S-230-LL
Samtec Inc. HMTSW-103-24-L-S-230-LL
Part Number
HMTSW-103-24-L-S-230-LL
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Data sheet
HMTSW-103-24-L-S-230-LL.pdf
Delivery Services
HMTSW-103-24-L-S-230-LL
Comments
    HMTSW-103-24-L-S-230-LL Specifications
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin, Solder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.150" (3.81mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.480" (12.19mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)