HMTSW-104-12-F-S-840
Samtec Inc. HMTSW-104-12-F-S-840
Part Number
HMTSW-104-12-F-S-840
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
HMTSW-104-12-F-S-840.pdf
Delivery Services
HMTSW-104-12-F-S-840
Comments
    HMTSW-104-12-F-S-840 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.030" (26.16mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.840" (21.34mm)