HMTSW-105-07-L-S-130-RA
Samtec Inc. HMTSW-105-07-L-S-130-RA
Part Number
HMTSW-105-07-L-S-130-RA
Description
CONN HEADER R/A 5POS 2.54MM
Data sheet
HMTSW-105-07-L-S-130-RA.pdf
Delivery Services
HMTSW-105-07-L-S-130-RA
Comments
    HMTSW-105-07-L-S-130-RA Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.119" (3.02mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions5
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.130" (3.30mm)