HMTSW-106-23-F-S-237
Samtec Inc. HMTSW-106-23-F-S-237
Part Number
HMTSW-106-23-F-S-237
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Data sheet
HMTSW-106-23-F-S-237.pdf
Delivery Services
HMTSW-106-23-F-S-237
Comments
    HMTSW-106-23-F-S-237 Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.108" (2.75mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.237" (6.02mm)