HMTSW-203-08-T-S-229-RA
Samtec Inc. HMTSW-203-08-T-S-229-RA
Part Number
HMTSW-203-08-T-S-229-RA
Description
CONN HEADER R/A 3POS 5.08MM
Data sheet
HMTSW-203-08-T-S-229-RA.pdf
Delivery Services
HMTSW-203-08-T-S-229-RA
Comments
    HMTSW-203-08-T-S-229-RA Specifications
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.200" (5.08mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.119" (3.02mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.229" (5.82mm)