HTSW-102-20-F-D
Samtec Inc. HTSW-102-20-F-D
Part Number
HTSW-102-20-F-D
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Data sheet
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
HTSW-102-20-F-D
Comments
    HTSW-102-20-F-D Specifications
    SeriesHTSW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.110" (2.79mm)
    Current Rating (Amps)Varies by Wire Gauge
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.230" (31.24mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating1.020" (25.91mm)