HTSW-103-12-G-S
Samtec Inc. HTSW-103-12-G-S
Part Number
HTSW-103-12-G-S
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Delivery Services
HTSW-103-12-G-S
Comments
    HTSW-103-12-G-S Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.700" (17.78mm)
    Current Rating (Amps)Varies by Wire Gauge
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length1.030" (26.16mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)