HTSW-103-23-F-D
Samtec Inc. HTSW-103-23-F-D
Part Number
HTSW-103-23-F-D
Description
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM
Delivery Services
HTSW-103-23-F-D
Comments
    HTSW-103-23-F-D Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)Varies by Wire Gauge
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.445" (11.30mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)