HTSW-105-05-F-S
Samtec Inc. HTSW-105-05-F-S
Part Number
HTSW-105-05-F-S
Description
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Delivery Services
HTSW-105-05-F-S
Comments
    HTSW-105-05-F-S Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions5
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.130" (3.30mm)
    Current Rating (Amps)Varies by Wire Gauge
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.335" (8.51mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.105" (2.67mm)