IPL1-120-01-L-D-K
Samtec Inc. IPL1-120-01-L-D-K
Part Number
IPL1-120-01-L-D-K
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 40POS 2.54MM
Data sheet
IPL1-120-01-L-D-K.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
IPL1-120-01-L-D-K
Comments
    IPL1-120-01-L-D-K Specifications
    SeriesMini Mate® IPL1
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Cable/Wire
    Features-
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypeLocking Ramp
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating675VAC, 954VDC
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorNatural
    Insulation Height0.320" (8.13mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions40
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.120" (3.05mm)
    Current Rating (Amps)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length-
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.215" (5.46mm)