LCW-103-08-L-S-230-LL
Samtec Inc. LCW-103-08-L-S-230-LL
Part Number
LCW-103-08-L-S-230-LL
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Data sheet
LCW-103-08-L-S-230-LL.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
LCW-103-08-L-S-230-LL
Comments
    LCW-103-08-L-S-230-LL Specifications
    SeriesLCW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingShrouded - 1 Wall
    Part StatusActive
    TerminationKinked Pin, Solder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypeFriction Lock
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.310" (7.87mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions3
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.230" (5.84mm)