LCW-108-08-T-S-300
Samtec Inc. LCW-108-08-T-S-300
Part Number
LCW-108-08-T-S-300
Manufacturer
Samtec Inc.
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Data sheet
LCW-108-08-T-S-300.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
LCW-108-08-T-S-300
Comments
    LCW-108-08-T-S-300 Specifications
    SeriesLCW
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board or Cable
    Features-
    ShroudingShrouded - 1 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypeFriction Lock
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialPhosphor Bronze
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.310" (7.87mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
    Number of Positions8
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.200" (5.08mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.530" (13.46mm)
    Contact Finish - MatingTin
    Contact Length - Mating0.300" (7.62mm)