MTB1-24PL1
ITT Cannon, LLC MTB1-24PL1
Part Number
MTB1-24PL1
Manufacturer
ITT Cannon, LLC
Description
CONN HEADER VERT 24POS 1.27MM
Data sheet
MTB1-24PL1.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
MTB1-24PL1
Comments
    MTB1-24PL1 Specifications
    SeriesMTB
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Cable/Wire
    Features-
    ShroudingUnshrouded
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeCircular
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation Color-
    Insulation Height0.100" (2.54mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialDiallyl Phthalate (DAP)
    Number of Positions24
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - Post-
    Contact Length - Post-
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C