MTLW-102-06-F-D-125
Samtec Inc. MTLW-102-06-F-D-125
Part Number
MTLW-102-06-F-D-125
Description
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Delivery Services
MTLW-102-06-F-D-125
Comments
    MTLW-102-06-F-D-125 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions4
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostTin
    Contact Length - Post0.115" (2.92mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.300" (7.62mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.125" (3.18mm)