MTLW-102-09-G-S-300
Samtec Inc. MTLW-102-09-G-S-300
Part Number
MTLW-102-09-G-S-300
Description
CONN HEADER VERT 2POS 2.54MM
Delivery Services
MTLW-102-09-G-S-300
Comments
    MTLW-102-09-G-S-300 Specifications
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows1
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.060" (1.52mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
    Number of Positions2
    Row Spacing - Mating-
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.370" (9.40mm)
    Current Rating (Amps)5.2A per Contact
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Overall Contact Length0.730" (18.54mm)
    Contact Finish - MatingGold
    Contact Length - Mating0.300" (7.62mm)